Akaan Seudun Osuuspankin tuella palkattiin yhdeksän kesätyöläistä

Kesätyöpaikan ja työrukkaset saivat Aleksi Kiiski (vas.), Lasse Hakala, Joni Uolamo, Oskari Valtonen, Katriina Aalto ja Hulda Haapamäki

Kesätyöpaikan ja työrukkaset saivat Aleksi Kiiski (vas.), Lasse Hakala, Joni Uolamo, Oskari Valtonen, Katriina Aalto ja Hulda Haapamäki

Akaan Seudun Osuuspankki lahjoitti seitsemälle paikalliselle yhdistykselle 500 euroa kesätyöntekijän palkkaamiseen tulevalle kesälle. Kesätyöntekijän Osuuspankin lahjoituksella palkkaavat Pirkanhelmi, Kinnarin kotimuseo, ToVoLi, Akaan Almu ja MLL Kylmäkoski. Kaksi kesätyöläistä palkkaavat Toijalan Vauhti ja Kylmäkosken Aseman Kyläyhdistys.

– Meidän toiveemme on, että nuorten työnohjaajat osallistaisivat heidät myös työsopimuksen ja työtodistuksen tekemiseen sekä muihin työsuhteeseen liittyviin asioihin. Tarkoitus olisi, että nuoret oppisivat samalla myös tämän tyyppisiä työelämätaitoja, Akaan Seudun Osuuspankin pankinjohtaja Jere Hakala toteaa.

Akaan Seudun Osuuspankki maksaa kullekin yhdistykselle 500 euroa yhdistyksen toimitettua kopion kesätyöntekijän työtodistuksesta pankille. Tämän jälkeen yhdistys maksaa palkan työntekijälle. Tarkoitus on, että yhdistys hoitaa työntekijän palkkaamisesta aiheutuvat sivukulut. Kesätyöntekijän työsuhde on kahden viikon mittainen, tosin jakso voi venyä, mikäli päivät ovat lyhyitä.

Kyläkioskitoimintaa ja lasten ohjaamista

Akaan elävän musiikin yhdistys Almun kesätyöntekijäksi palkattu Lasse Hakala on tyytyväinen kesäpestiinsä. Kesän tuleviin työtehtäviin kuuluvat muun muassa tapahtumajärjestelyt, yhdistyksen toiminnan esittely Toijalan markkinoilla, Almun tapahtumajulisteiden levittely sekä soittokamojen roudaaminen. Työpaikkansa Hakala hankki soittamalla suoraan yhdistyksen puheenjohtajalle Mikko Peltoniemelle.

– Soitan itse rumpuja bändissä ja opiskelen kaupallista alaa, joten nämä hommat sopivat minulle hyvin, Hakala tuumii.

Toijalan Vauhtiin palkatut Joni Uolamo ja Katriina Aalto työskentelevät urheilukentän hoitajina. Heidän velvollisuuksiinsa kuuluvat paikkojen avaaminen nuorille urheilijoille, heidän opastamisensa sekä välineiden kerääminen varastosta. Viime kesänä samaa työtä tehnyt Uolamo toteaa työn olevan tuttua ”perusduunia”.

Muut Akaan Seudun Osuuspankin lahjoittamin varoin palkatut nuoret pääsevät muun muassa öljyämään museoesineitä, ohjaamaan lapsia  ja pitämään kesäkioskia.

 

TSOP Viiala lahjoitti kaksi kesätyöpaikkaa

Myös Tampereen Seudun Osuuspankin Viialan konttori jakoi 500 euron lahjoituksia kesätyöntekijöiden palkkaamiseen. TSOP Viialan avustuksella palkattiin kesätyöntekijä Mannerheimin Lastensuojeluliiton Viialan yhdistykselle sekä Viialan VPK:lle.

Viialan MLL sai paljon hakemuksia

Viialan VPK:n kesätyöntekijä viettää kahden viikon mittaisen kesätyöjaksonsa muun muassa erilaisten kiinteistönhuoltoon liittyvien tehtävien parissa Viialan paloasemalla, Metsälinnan tanssi- ja juhlapaikassa sekä  Viialan VPK:n omistamassa rantahuvila Paljokärjessä. Työtehtäviin kuuluvat esimerkiksi nurmikon leikkaaminen ja maalaustyöt.

MLL:n Viialan kesätyöläinen työskentelee leikkikenttäohjaajana. Yhdistys järjestää ohjattua ja maksutonta leikkikenttätoimintaa 6-9 -vuotiaille Rasin koulun pihalla.

– Meille tuli paljon hakemuksia, yhteensä yli parikymmentä,  MLL:n Viialan yhdistyksen puheenjohtaja Anu Säynäjäkangas kertoo.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?