Arvi Tiinuksen muistokilpailuissa ammuttiin hyviä tuloksia

Toijalan Urheiluampujat järjesti 8.–9. marraskuuta XXII Arvi Tiinuksen muistokisat seuran 50­-vuotisjuhlakilpailujen merkeissä. Toijalan Yhteiskoulun tiloissa ampujia oli mukana yli 150. Juhlavuoden kunniaksi tarjottiin ampujille kuin läsnä muille läsnä olleille kakkukahvit.

Kisoista muodostui jälleen kansainvälinen kilpailu, sillä Virosta oli jo usean vuoden tapaan mukana eri lajeissa toistakymmentä ampujaa. Tulostaso muodostui kaikissa lajeissa korkeaksi.

Ilmakiväärin 60 laukauksen kilpailun voitti Lammin ampumaseuran Antti Raittinen tuloksella 585. Y 18 -sarjassa Hämeenlinnan ampumaseuran Nuutti Pieskä ampui tuloksen 572. Naisten sarjassa Paula Frilander­-Soini Pieksämäen ampujista sai 40 laukauksella tuloksen 389, ja Hämeenlinnan Saana Tattari ampui 387. N16 -sarjassa tehtiin myös hyviä tuloksia. Poliisien Ampumaseuran Armi Häkkinen ampui tuloksen 384 ja Hämeenlinnan Meri­-Tuuli Leppänen 380. N 20 -sarjassa voittaja Mira Ojanen ampui tuloksen 384.

Ilmapistoolikilpailussa Rauman Seudun Ampujien Tarmo af Ursin teki yleisen sarjan voittotulokseksi 568 pistettä ja tulos riitti ylivoimaiseen voittoon. Kiertopalkintona oleva Karhupatsas meni jo kolmannen kerran Af Ursinille. Naisten sarjan voiton vei Poliisien Ampumaseuran Reetta Hynninen kovalla tuloksella 381. Y 50 -sarjan voitti Hämeenlinnan Veikko Alanko hyvällä tuloksella 370. Y60 -sarjan voittaja seuratoveri Pentti Järvinen ampui myös hyvän tuloksen 369. Liikkuvan maalin yleisen sarjan voitto Kangasalan Kymppi ­64:n Jani Suorannalle tuloksella 575. Saman seuran Tomi-­Pekka Heikkilä ampui toiseksi tuloksella 573 ja kolmas oli Satakunnan Ampujien Heikki Lähdekorpi tuloksella 572. Liikkuvan maalin sekajuoksuissa voiton vei Tomi­-Pekka Heikkilä huipputuloksella 386. Seuraavista sijoista käytiin kova taisto. Jani Suoranta ja Sami Heikkilä ampuivat tulokset 381, mutta uusinnan neljäs laukaus ratkaisi Suorannan eduksi. Kaikki tulokset ovat nähtävissä TUA:n kotisivulla.

Veijo Riikonen

Tarmo Af Ursin vei nyt jo kolmannen kerran H.G. Vähämäen veistämän karhun vuodeksi haltuunsa.

Tarmo Af Ursin vei nyt jo kolmannen kerran H.G. Vähämäen veistämän karhun vuodeksi haltuunsa.

Liikkuvan maalin sekajuoksujen palkitut Jani Suoranta (vas.), Tomi-Pekka Heikkilä ja Sami Heikkilä.

Liikkuvan maalin sekajuoksujen palkitut Jani Suoranta (vas.), Tomi-Pekka Heikkilä ja Sami Heikkilä.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?