Säästökuuri pienentää 4H-yhdistyksen avustusta

Akaan kaupunginhallitus päätti viime kokouksessaan, että Kylmäkosken 4H-yhdistys saa kaupungilta 16 380 euron suuruisen avustuksen eikä perusturvalautakunnan jo kertaalleen hyväksymää 18 200 euroa. Kaupunginhallitus käytti lautakunnan päätökseen otto-oikeutta ja päätti yksimielisesti avustussummaksi 16 380 euroa, joka on valtuuston hyväksymän talouden tasapainottamisohjelman mukainen. Säästöohjelman mukaan avustuksia pienennetään kymmenen prosenttia vuonna 2014.

Kylmäkosken 4H yhdistys käyttää kaupungin avustuksen kokopäiväisen toiminnanjohtajan palkkauskustannuksiin sekä matkakuluihin. Yhdistys järjestää omien kerhojensa lisäksi koulujen kerhoja koko Akaan alueella sekä  työllistää pitkäaikaistyöttömiä.

42kylmäkosken4H5

Kaisu Laine (vas.), Olivia Koski, Julia Rapakko, Hanna Mero, Matilda Mononen ja Jenni Lehtonen käyvät Kylmäkosken 4H-yhdistyksen kepparikerhossa.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?