Perusturvalautakunnan päätös yhdistyksen avustuksesta kaupunginhallituksen käsittelyyn

Kylmäkosken 4H-yhdistys järjestää kerhotoimintaa myös Akaan kouluilla

9-vuotias Kaisu Laine Toijalasta aloitti Kepparikerhossa tänä syksynä. Kaisu tekee ruskean tamman. Kerhoon hän kulkee muiden kerholaisten kyydissä.

9-vuotias Kaisu Laine Toijalasta aloitti Kepparikerhossa tänä syksynä. Kaisu tekee ruskean tamman. Kerhoon hän kulkee muiden kerholaisten kyydissä.

Kylmäkosken 4H-yhdistyksen toimistolle Kepparikerhoon kokoontuneiden Kaisu Laineen, Olivia Kosken, Julia Rapakon, Jenni Lehtosen, Hanna Meron ja Matilda Monosen mielestä keppariharrastuksessa kivaa on keppihevosten tekeminen, niillä ratsastaminen ja niiden hoitaminen.

– Kun ei ole omia hevosia, voi käyttää keppareita. Jos ei voi muuten ratsastaa, pääsee ratsastamaan keppareilla, tytöt perustelevat.

Sontulassa asuvalla Matildalla, 10, on monta sekä omatekoisia että kaupasta ostettua keppihevosta. Kerhohuoneen pöydällä on ruskea Wild Star ja valkoinen Smoothie Star. Kylmäkosken 4H-yhdistyksen järjestämässä Kepparikerhossa Matilda on mukana nyt toista vuotta.

– Keppareilla tehdään kaikenlaisia juttuja. Minulla on niille talli, ravikärryt, kärryt, esteitä ja laidun, Matilda selvittää.

Innokkaimmat harrastajat laativat hevosille sukutaulut ja harjoittavat jalostustoimintaa.

– Keppariharrastajat voivat kysyä netissä toisiltaan, että saako jotain tiettyä oria käyttää isänä varsalle ja merkitä sen nimen sukutauluun. Sitten he ompelevat varsan, kertoo kerhon ohjaaja Tiina Mero.

Myös 4H:n monitoimikerhoja vetävä Mero tekee Kylmäkosken 4H-yhdistyksessä osapäivätyötä palkkatuella.

– Olen haaveillut henkilökohtaisen avustajan töistä, mutta yksinhuoltajalle ne ovat hankalia, kun ne ovat usein viikonlopputöitä. Olen ollut Kylmäkosken 4H-yhdistyksellä ensimmäisen kerran jo monta vuotta sitten. Välillä olin muissa hommissa ja työttömänä kotona, kunnes hain taas tänne. Tämä on mukava päivätyö ja työajat ovat hyvät. Tykkään tehdä hommia käsillä ja lasten kanssa.

Kerhot lähes joka koululla

Kepparikerho on yksi Kylmäkosken 4H-yhdistyksen omista kerhoista. Niiden lisäksi yhdistys toteuttaa maksuttomia kerhoja Akaan kouluilla. Akaan kaupunki ostaa yhdistykseltä kerhotoiminnan ja hakee siihen valtiolta kerhotoiminnan kehittämisrahaa. Monitoimi- tai kokkikerhot ovat aloittaneet Akaan kouluilla lukuun ottamatta Rasia, jossa sisäilmaongelmat ovat viivästyttäneet kerhosuunnitelmia.

– Puolet kerhoista on kokkikerhoja. Niitä järjestämme kouluilla, joissa pystymme käyttämään keittiötä tai joissa on jonkinlainen kokkausmahdollisuus tai edes vesipiste. Lapset tykkäisivät eniten juuri kokkikerhoista, mutta tilaongelmien takia niitä ei aina pystytä järjestämään, kertoo Kylmäkosken 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja SariLiisa Takku.

Kouluilla järjestettävissä monitoimikerhoissa puolestaan askarrellaan, pelataan, ulkoillaan ja mahdollisuuksien mukaan kokkaillaan.

Viime vuonna Kylmäkosken 4H-yhdistys pyöritti 23 kerhoa, joista kuutisentoista oli koulujen kerhoja. Sari-Liisa Takku arvelee, että tänä vuonna kerhoja tulee ainakin 17. Kerho-ohjaajia yhdistys etsii avoimella haulla.

Työllistäminen myös kaupungin etu

Lapsi- ja nuorisotyö on 4H-yhdistysten päätehtävä, mutta Kylmäkosken yhdistys järjestää myös kuntouttavaa työtoimintaa vaikeasti työllistyville yhteistyössä kaupungin perusturvatoimen kanssa. Se on ainoa kuntouttavaa työtoimintaa tai työkokeiluja järjestävä yhdistys Kylmäkosken alueella. Toiminnanjohtaja Sari-Liisa Takku kuvailee työllistämistoiminnan olevan vastiketta avustukselle, jotka kaupunki yhdistykselle vuosittain maksaa.

– Emme voi saada valtion rahaa kerhotoimintaan, jos emme saa myös kaupungin rahaa. Koska kaupunki mielellään ottaa vastiketta siitä, että se maksaa jostain, on yhdistys ottanut työllistämisen toiminnakseen. Siitä on etua kummallekin.

Tämän vuoden aikana yhdistyksellä on työsuhteessa ollut yli 40 henkilöä.

– Työllistämistoimin olemme saaneet kerhonvetäjiä, apuvetäjiä, kerhovalmistelujen tekijöitä sekä työntekijöitä yhdistyksen tarjoamaan kotisiivoukseen, pihapalveluun ja hautojenhoitoon. Kun henkilö tulee meille töihin, mietimme vahvuuksia ja etsimme hänelle kaikkein luontevimman työn, toiminnanjohtaja Sari-Liisa Takku kertoo.

Pitkäaikaistyöttömistä kaupungille koituvien sanktiomaksujen pieneneminen on toiminnanjohtajan mukaan vain yksi työllistämistoiminnan etu.

– Tarkoitus on, että ihminen ei putoa kelkasta ja niillä, joilla on halua, olisi mahdollisuus päästä jonnekin ja pitää kiinni rutiineista.  Ilman niitä ihminen alkaa yllättävän äkkiä tuntea olonsa turhaksi. Sieltä on pitkä matka nousta, ja kun mennään tarpeeksi alas, tarvitaan aika paljon apua. Silloin kyse ei ole vaan henkilöstä vaan koko perheestä.

 

Kylmäkosken 4H-yhdistyksen avustusanomus kaupunginhallitukseen

Kylmäkosken 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja SariLiisa Takku kertoo, että 4H-yhdistyksen tulot muodostuvat valtion ja Akaan kaupungin avustuksista, kerhotoiminnan ostopalvelusopimuksesta sekä kotisiivouksen, pihapalvelun ja hautojenhoitopalvelujen tuotoista. Viime vuonna yhdistys sai valtionavustusta 9631 euroa ja kaupungilta palkkausavustusta 18 200 euroa. Yhdistys käyttää palkkausavustuksen toiminnanjohtajan palkkauskuluihin sekä matkakuluihin.

Tämän vuoden palkkausavustuksen osalta Akaan perusturvalautakunta päätti kokouksessaan 23.9. myöntää yhdistykselle sen anoman 18 200 euron avustuksen äänin 4–5. Häviölle jäi perusturvajohtajan esitys 16 380 euron avustussummasta, jossa on huomioitu valtuuston hyväksymän säästöpaketin mukainen avustusten leikkaaminen 10 prosentilla.

4H-yhdistyksen avustus on uudelleen esillä tiistaina 7.10. kokoontuvassa kaupunginhallituksessa. Kaupunginjohtaja Aki Viitasaari esittää otto-oikeuden käyttämistä lautakunnan päätökseen, lautakunnan päätöksen kumoamista ja 16 380 euron avustuksen myöntämistä yhdistykselle. Perusteena on valtuuston hyväksymä talouden tasapainottamisohjelma, jonka mukaan avustuksia tulee pienentää tänä vuonna 10 prosenttia.

42kylmäkosken4H4

Kaisu Laine (vas.), Olivia Koski, Julia Rapakko, Hanna Mero, Jenni Lehtonen (oik.) ja Matilda Mononen ovat sitä mieltä, että keppariharrastuksessa kivaa on keppihevosten tekeminen ja niillä ratsastaminen.

42kylmäkosken4H2
Kaisu Laine (vas.), Olivia Koski, Julia Rapakko, Hanna Mero, Jenni Lehtonen (oik.) ja Matilda Mononen ovat innokkaita keppariharrastajia. Tytöt käyvät Kylmäkosken 4H-yhdistyksen Kepparikerhossa. Kerhoa ohjaa Tiina Mero (takana).

Kaisu Laine (vas.), Olivia Koski, Julia Rapakko, Hanna Mero, Jenni Lehtonen (oik.) ja Matilda Mononen ovat innokkaita keppariharrastajia. Tytöt käyvät Kylmäkosken 4H-yhdistyksen Kepparikerhossa. Kerhoa ohjaa Tiina Mero (takana).

42kylmäkosken4H5
Kaisu Laine (vas.), Olivia Koski, Julia Rapakko, Hanna Mero, Jenni Lehtonen (oik.) ja Matilda Mononen ovat innokkaita keppariharrastajia. Tytöt käyvät Kylmäkosken 4H-yhdistyksen Kepparikerhossa. Kerhoa ohjaa Tiina Mero (takana).

Kaisu Laine (vas.), Olivia Koski, Julia Rapakko, Hanna Mero, Jenni Lehtonen (oik.) ja Matilda Mononen ovat innokkaita keppariharrastajia. Tytöt käyvät Kylmäkosken 4H-yhdistyksen Kepparikerhossa. Kerhoa ohjaa Tiina Mero (takana).

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?