Antti Rehtola sulkapallon A-luokan voittoon

Toijalan Valppaan Antti Rehtola voitti ylimmän, miesten A-luokan kaksinpelin Valppaan sulkapallon OP-turnauksessa. Hyvätasoisessa turnauksessa järjestävän seuran pelaajat ylsivät seitsemään luokkavoittoon. Lotta Suni ylsi turnauksessa kolmeen luokkavoittoon. Ne tulivat B-luokan kaksinpelissä, A-luokan sekanelinpelissä ja miesten C-luokan nelinpelissä Sonja Liuksen kanssa. Heli Sandelin voitti Klaukkalan Paula Petäyksen kanssa naisten B-luokan nelinpelin. Veli-Pekka Vieru voitti Harrasteluokan kaksinpelin ja Juha Virkki parinaan Mansen Sulan Jarmo Niemi 40-vuotiaitten nelinpelin.

Miesten A-luokan kaksinpelistä muodostui tiukka kolmieräinen jäsentenvälinen kamppailu. Siinä poolinsa voittaneet Valppaan Antti Rehtola ja Tommi Silvasti olivat vastakkain. Rehtola vei ensimmäisen erän 21–18. Toinen erä meni Silvastin nimiin jatkopalloilla luvuin 22–20. Kolmannessa erässä Silvastin liike vähän hiipui, ja meni erä Rehtolalle 21–11. Saman luokan nelinpelin finaalissa olivat vastakkain Jori Simola Jyväskylä/Olli Inkinen Mansen Sulka, sekä Mikko Heikkinen/Ari Kujala Mansen Sulka. Simola ja Inkinen veivät finaalin nimiinsä erin 2–1.

Lotta Suni oli turnauksen palkintorohmu. Suni osallistui neljään starttiin ja tuloksena oli kolme voittoa. A-luokan sekanelinpelissä Suni voitti finaalissa Jori Simolan kanssa Hämeenlinnan parin Susanna Hakala/Jukka Häivälä suoraan erin 2–0, 21–15 ja 21–19. Miesten C-luokan nelinpelissä heltisi voitto Sonja Liuksen kanssa kolmessa erässä toiseksi tulleesta parista Kimmo Numminen/ Kari Lehmusvirta, 25–23, 1–-21 ja21–13. Päivän viimeisessä finaalissa, jossa kohtasi kaksi väsynyttä pelaajaa, Suni voitti naisten kaksinpelin B-luokassa Tampereen Jenni Kannon suoraan tuloksin 2–0, 21–11 ja 21–15.

Naisten B-luokan nelinpelin valtiaita olivat Valppaan Heli Sandelin ja Klaukkalan Paula Petäys. He voittivat toiseksi tuleen parin Tuuli Vasikkaniemi Klaukkala/Suvi Niemi Tampere erin 2–1, 21–12, 20–22 ja 21–19.

Miesten C-luokan kaksinpelin voitti Hämeenlinnan Teemu Haanperä ja toinen oli Mansen Sulan Oskari Akkanen. Naisten saman luokan kaksinpelin voittaja oli Henna Kanto ja toinen Susanna Hakala.

Harrasteluokissa miesten kaksinpelin voitto jäi kotiin Veli-Pekka Vierun tuomana. Tampereen Janne Lehtinen oli luokan toinen. Naisten vastaavan luokan voitto meni Klaukkalaan Tuuli Vasikkaniemelle. Toinen oli Tampereen Outi Rantanen. Miesten nelinpelin voittajapari oli Wei Ming Li/Edwin Peng Tampereelta. Myös toiseksi sijoittunut pari löytyy samasta kaupungista Ville Kumpu/Jukka Vuolle.

Miesten 40-luokan nelinpelin valtiaita olivat Juha Virkki ja Jarmo Niemi. Mansen Sulan Jari Kekki ja Ari Kujala joutuivat tyytymään kakkossijaan erin 8–21 ja 13–21. Poikien 15-luokan voitti Tampereen SSet:n Roope Mansnerus ja toinen oli Mansen Sulan Lassi Laaksosaari. 13-luokan vei nimiinsä Mansen Sulan Niklas Lenander ja toinen oli saman seuran Niko Muikku.

 

Toijalan Valppaan Lotta Suni (oik.) ja Jere Simola voittivat sekanelinpelin A-luokan sulkapallo-ottelussa Susannan Hakalan (vas.) ja Jukka Häivälän.
Toijalan Valppaan Lotta Suni (oik.) ja Jere Simola voittivat sekanelinpelin A-luokan sulkapallo-ottelussa Susannan Hakalan (vas.) ja Jukka Häivälän.

Toijalan Valppaan Lotta Suni (oik.) ja Jere Simola voittivat sekanelinpelin A-luokan sulkapallo-ottelussa Susannan Hakalan (vas.) ja Jukka Häivälän.