Nekalan Pallo jäi pisteittä ja maaleitta

Jalkapallon Tampereen piirin nelosdivisioonassa Toijalan Pallo-49 on löytänyt tuloksekkaan pelivireen. Kolme viimeisintä sarjaottelua on päättynyt voittoon. Viimeisin tappion kokenut vastustaja on Nekalan Pallo. Joukkueet kohtasivat tiistaina 24. kesäkuuta Toijalan keskusurheilukentällä, ja NePa sai poistua 4–0 (2–0) tappion kärsineenä.

Koko alkukauden lohkon kärkijoukkueisiin kuulunut NePa jäi tällä kaudella Topaa vastaan pisteittä ja maaleitta. Sillä sarjan avausottelussa huhtikuussa akaalaiset ottivat 2–0 vierasvoiton.

Tiistain ottelussa kotijoukkue oli terävänä molempien maalien edustalla. Joonas Saariniemi laittoi pallon pussiin kahdesti. Puolustuspäässä taas maalivahti Juho Laine venyi huipputorjuntoihin. Kotijoukkue iski muutaman kerran nopeilla vastaiskuilla, näissä etenkin Joonas ja Mikko Tromstedt kunnostautuivat. Avausmaalissa 26. minuutilla Mikko käytti tätä asetta mainiosti. Syötön maaliin tarjoili Jyri Erkkilä. 2–0 osumassa, Mikko nousi vahvasti oikeaa laitaa. Laadukas keskitys maalille, josta Joonas viimeisteli kansainvälisesti suoraan ilmasta. Neljännen osuman ampui vajaa minuutin vaihdosta tulonsa jälkeen Jesse Isohuhta.

MM-kisojen tiistain ratkaisupelit kait olivat verottaneet yleisöä. Mutta paikalle tulleet näkivät nousuvireisten Toijalan Pallon.

Työn sankarille viiri

Viime vuonna vuoden huoltajaksi valittu Kari Viertola sai huomionosoituksen tiistaina ennen TP-49 – Nekalan Pallo -peliä.  Kaikkien tuntema “Vili” saavutti maanantaina 23. kesäkuuta 50 vuoden rajapyykin. Toijalan Pallo-49:n huoltajana sekä muutenkin seuran monitoimimiehenä on mies ollut pitkään.

Työtunteja on kertynyt melkoinen määrä. Seuran viirin hänelle luovutti puheenjohtaja Juha Pietikäinen.

TP-49 – NePa ottelun varoitus: N: Sebastian Witt. Palkitut: T: J. Saariniemi. N: Juho Hyysalo. Raati: Juha Haapalehto, Samu Jouppi. Raati jakoi myös tähdet Topan parhaille: 3 J. Saariniemi. 2 J. Laine. 1 Sami Kähkönen.

Toijalan Pallon monivuotinen huoltaja sekä monitoimimies Kari Viertola (vas.) palkittiin seuran viirillä. Viirin luovutti TP-49:n puheenjohtaja Juha Pietikäinen.

 

Lue lisää aiheesta:

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?