Kylmäkoski sai kirkon, jota kehtaa näyttää vieraille

Tampereen piispan Matti Revon suorittama kirkon juhlamessu täytti  penkkirivit.

Tampereen piispan Matti Revon suorittama Kylmäkosken kirkon juhlamessu täytti penkkirivit.

Kylmäkosken kirkonmäelle kokoontui sunnuntaina tyytyväinen kirkkokansa. Kosteus- ja homevaurioiden vuoksi tammikuussa 2011 suljetun kirkon avautumista ehdittiin odottaa 3,5 vuotta, ja monien vaiheiden ja korjaustöiden jälkeen 250-päinen vierasjoukko sai sunnuntaina todistaa Tampereen piispan MattiRevon suorittamaa Kylmäkosken kirkon uudelleen vihkimistä sekä vihkimisjuhlaa.

– Ihan ihana asia, kun se on taas kunnossa ja voimme käydä omassa kirkossa. Kirkon korjaaminen tuntui minusta itsestään selvältä, kun on ikänsä käynyt kirkossa, iloitsee Eeva Toivonen Kylmäkosken Tipurilta.

Kylmäkosken kirkossa on vietetty Toivosen perheen rippijuhlia, tyttären häitä ja Eeva ja Tuomo Toivosen vanhempien hautajaisia. Lopputulosta Toivonen kiittelee hyväksi ja toivoo väen löytävän korjattuun kirkkoon.

– Itse olen vanhan kansan ihmisiä ja tykkään jumalanpalveluksista. Mutta miksi ei muitakin tilaisuuksia voisi siellä pitää. Aiemmin kirkossa on järjestetty ainakin joululaulukonsertteja, Toivonen miettii kirkon käyttöä.

Tieto juhlista tuli Brysselin kautta

Liikuttuneena kirkon vihkiäisiä seurasi Outi Marjamäki (o.s. Ruosterä), Kylmäkoskella kirkkoherrana vuosina 1933–54 toimineen Voitto Ruosterän pojan tytär. Myös Marjamäen isä Olavi Ruosterä työskenteli Kylmäkoskella teologian ylioppilaana.

– Itkin välillä, kun ajattelin, kuinka monta kertaa isoisä ja isä ovat tässä kirkossa saarnanneet, Turun lähellä Piikkiössä asuva Marjamäki kertoo.

Myös Olavi Ruosterä luki teologiaa, mutta joutui jättämään opinnot kesken kielien vuoksi.

– Silloin piti suorittaa viisi kieltä, mutta isä ei olisi koskaan päässyt niistä läpi, koska hän lähti 17-vuotiaana sotaan, ja sai sen vuoksi osan ylioppilaskirjoituksista anteeksi.

Sota-aika oli raskasta aikaa myös rovastille ja ruustinnalle. Koska kaatuneista tuli ensimmäisenä ilmoitus pappilaan, huoli oman pojan kohtalosta oli koko ajan läsnä.

– Kun kylän naiset näkivät, että isoisä lähti musta hattu päässä kylälle, ottivat he nenäliinat valmiiksi käteen, kun eivät vielä tienneet, mihin taloon hän menee, Outi Marjamäki toteaa.

Voitto ja Selma Ruosterän Kylmäkosken pappilassa käyttämät huonekalut, astiat, taulut ja kirjat ovat nykyisin Marjamäen kodissa. Tiedon Kylmäkosken kirkon juhlasta Marjamäki sai Brysselin kautta, kun hänen siellä asuva ystävänsä oli lähettänyt Piikkiöön kopion Kotimaa-lehdestä.

– Kirje tuli perjantaina. Siinäkin oli jotain johdatusta, ettei se tullut vasta maanantaina.

Arkkitehti iloitsee pienistä yksityiskohdista

Kirkon korjaustöiden suunnittelijalle arkkitehti Mikko Uotilalle Kylmäkosken kirkko on ollut mielenkiintoinen työkohde.

– Olen saanut tutustua siihen, mitä kirkko olisi voinut olla ja mitä se on ollut. Nautin myös niistä pienistä jutuista, mitä kirkossa on saatu aikaiseksi – mitä monikaan ei ehkä huomaa. Niitä ovat pikku sivuikkunat ja lattiassa joissain kohdin näkyvissä olevat, alkuperäiset, betoniin painetut vinoruudut, jotka pistettiin 60-luvulla laastilla piiloon.

Sääksmäen seurakunnan kirkkoherra Markku Antola osallistui juhlaan paitsi naapuriseurakunnan kirkkoherrana myös Kylmäkosken entisenä kappalaisena, jonka aikana kirkko pantiin kiinni.

– Kun suunnitelmia kirkon korjaamiseksi lähdettiin tekemään, tuntui se epätoivoiselta. Kirkko oli pakko korjata, mutta rahoitus oli ongelma, hän muistelee.

Antola on tyytyväinen kirkon avautumiseen, mutta hän olisi mielellään nähnyt, että myös toteuttamatta jääneet suunnitelmat, kuten lämmitysjärjestelmän uusiminen, olisi pystytty tekemään.

– Mutta jo se, että kirkko on pelastettu ja saatu käyttökuntoon on iloinen asia. Siitä on syytä iloita.

Kirkko on kaunistettu, uusittu ja hyvässä kunnossa

Juhlamessun ja kirkonmäellä järjestetyn kahvitarjoilun jälkeen järjestetyssä vihkimisjuhlassa puhuneen emeritusarkkipiispa Jukka Paarman mukaan Kylmäkosken kirkko on nyt kaunistettu, uusittu ja hyvässä kunnossa oleva Herran huone. Paarma muistutti, että kirkon paras kaunistus on sen täyttävä, rukoileva seurakunta.

– On hyvä, että täällä kylän ja kappeliseurakunnan keskuksena on kirkko, jota kehtaa näyttää myös vieraille. Toivottavasti kylmäkoskelaiset ja muutkin löytävät tiensä tänne muulloinkin kuin näin juhlapäivänä.

Emeritusarkkipiispa toimi suojelijana Kylmäkoski-Seuran kirkon hyväksi toteuttamassa kansalaiskeräyksessä. Paarmalla on muistoja Kylmäkosken kirkosta myös 50 vuoden takaa. Kesällä 1964 hän työskenteli seurakunnassa teologian ylioppilaana.

– Olen pitänyt täällä tämän kirkon alttarilla ja saarnastuolissa ensimmäisen kokonaisen jumalanpalveluksen.

Homekirkosta kulttuurikirkoksi

Juhlaesitelmän pitänyt Akaan Seudun päätoimittaja Juha Kosonen muistutti, ettei Kylmäkosken kirkkoa ole korjattu vain Kylmäkosken alueen tarpeisiin. Kirkon tulevaisuutta suunnittelee kappeliseurakunnan ohella Homekirkosta kulttuurikirkoksi -työryhmä, jota johtaa ulkoasiainneuvos Ilari Rantakari.

Juha Kososen mukaan Kylmäkosken kirkosta tehdään kulttuurikirkko sen henkeä ja evankelisluterilaisuutta kunnioittaen. Toteutuakseen tämä vaatii myös muutoksia sisätilassa.

– Meidän on saatava aikaan avoin keskustelu kirkkohallituksen ja museoviraston kanssa, kuinka tätä tilaa modernisoidaan rakennuksen henkeä kunnioittaen. Esimerkiksi osa kirkon penkeistä pitää muuttaa tuolipaikoiksi monikäyttöisyyden lisäämiseksi ja kirkkosalin taka-alueesta on tehtävä luentojen ja keskustelujen paikka. Ajan oloon on ratkaistava myös kirkon äänentoisto, lämmitys, ja tänne on hankittava pysyvä piano taiteilijoiden säestystä varten. Kaikki tämä on mahdollista, olemmehan sen jo näyttäneet pelastamalla tämän kirkon.

 

 

 

Vihkimisjuhlassa kukitettiin kirkon korjaukseen ja juhlaan osallistuneita. Palkitsemisvuorossa Minna Polus (vas.), Marja-Leena Seppälä, Erkki Salo, Jukka Paarma, Ilari Rantakari, Juha Kosonen, Jenny Mustikka, Malwina Grabowski, Saana Mäenpää ja Marja Karhu.

Vihkimisjuhlassa kukitettiin kirkon korjaukseen ja juhlaan osallistuneita. Palkitsemisvuorossa Minna Polus (vas.), Marja-Leena Seppälä, Erkki Salo, Jukka Paarma, Ilari Rantakari, Juha Kosonen, Jenny Mustikka, Malwina Grabowski, Saana Mäenpää ja Marja Karhu.

23kylmäkoskenkirkko15
7-vuotias Vilma ja kohta 6 täyttävä Viljami Lehti tulivat äitinsä Sisko Lehden kanssa kirkolle jo  puoli yhdeksältä aamulla, jolloin alkoivat äidin   kirkkokuoroharjoitukset. Vilma laulaa puolestaan lapsikuorossa. Ajanvietettä tarjosivat myös aiheeseen sopivat värityskirjat.

7-vuotias Vilma ja kohta 6 täyttävä Viljami Lehti tulivat äitinsä Sisko Lehden kanssa kirkolle jo puoli yhdeksältä aamulla, jolloin alkoivat äidin kirkkokuoroharjoitukset. Vilma laulaa puolestaan lapsikuorossa. Ajanvietettä tarjosivat myös aiheeseen sopivat värityskirjat.

Saana Mäenpää soitti vihkimisjuhlassa kannelta.

Saana Mäenpää soitti vihkimisjuhlassa kannelta.

Malwina Grabowski, viulu, ja Jenny Mustikka, sello, soittivat vihkiäisjuhlassa.

Malwina Grabowski, viulu, ja Jenny Mustikka, sello, soittivat vihkiäisjuhlassa.

Tipurilla asuvat Tuomo Toivonen ja Eeva Toivonen (oik.) ovat osallistuneet moniin toimituksiin Kylmäkosken kirkossa.  Outi Marjamäen isoisä Voitto Ruosterä oli Kylmäkosken pitkäaikainen kirkkoherra.

Tuomo Toivonen ja Eeva Toivonen (oik.) ovat osallistuneet moniin toimituksiin Kylmäkosken kirkossa. Outi Marjamäen isoisä Voitto Ruosterä oli Kylmäkosken pitkäaikainen kirkkoherra.

23kylmäkoskenkirkko10 23kylmäkoskenkirkko9
Kylmäkosken kirkkoon uuden kuparikaton asentaneet Kattotutkan miehet kuvailevat urakkaa erikoiseksi ja  hienoksi.

Kylmäkosken kirkkoon uuden kuparikaton asentaneet Kattotutkan miehet kuvailevat urakkaa erikoiseksi ja hienoksi.

Arkkitehti Mikko Uotila (vas.), Sääksmäen seurakunnan kirkkoherra Markku Antola ja Kylmäkoski-Seuran puheenjohtaja Erkki Salo olivat tyytyväisiä, kun kirkko saatiin käyttöön.

Arkkitehti Mikko Uotila (vas.), Sääksmäen seurakunnan kirkkoherra Markku Antola ja Kylmäkoski-Seuran puheenjohtaja Erkki Salo olivat tyytyväisiä, kun kirkko saatiin käyttöön.

23kylmäkoskenkirkko6
Kirkkokansa kahvitettiin kirkonmäellä. Aamupäivällä uhannut ukkonen ja sade ei haitannut juhlaa.

Kirkkokansa kahvitettiin kirkonmäellä. Aamupäivällä uhannut ukkonen ja sade ei haitannut juhlaa.

Piispa Matti Revon kanssa ehtoollista oli jakamssa muun muassa Kylmäkosken kappelineuvoston jäsen Mauri Maijala.

Piispa Matti Revon kanssa ehtoollista oli jakamssa muun muassa Kylmäkosken kappelineuvoston jäsen Mauri Maijala.

Tampereen piispan Matti Revon suorittama kirkon juhlamessu täytti  penkkirivit.

Tampereen piispan Matti Revon suorittama kirkon juhlamessu täytti penkkirivit.

Kirkkokansa antoi tunnustusta kirkon rakentajille taputusten lisäksi nousemalla seisomaan.

Kirkkokansa antoi tunnustusta kirkon rakentajille taputusten lisäksi nousemalla seisomaan.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?