Toijalan Voimistelu ja Liikunta tanssitti myös juhlavieraitaan

90-vuotias juhli hikeen ja hengästymiseen asti

ToVoLin 5-6-vuotiaiden joukkuevoimistelijat (ed.) sekä ladyt ja seniorit näyttivät yleisölle tiputanssin mallia.

ToVoLin 5-6-vuotiaiden joukkuevoimistelijat (ed.) sekä ladyt ja seniorit näyttivät yleisölle tiputanssin mallia.

Pramea pinkki tervehti lauantaina Toijalan Monitoimihallille 90-vuotiasta seuraa juhlimaan saapunutta juhlaväkeä. Pinkki koristi niin juhlavieraille tarjottavan kahvipöydän kuppikakkuja kuin vieraita vastaanottaneen johtokunnan jäsenten hiuksiakin.

Pitkien puheiden, muodollisuuksien tai ansiomerkkien jakamisen sijaan vuonna 1924 Toijalan naisvoimistelijoiden nimellä perustettu Toijalan Voimistelu ja Liikunta ry näytti puolitoistatuntisella juhlaohjelmallaan, mistä seura on tehty. Tervetuliaissanat lausunut seuran puheenjohtaja Anu Kallionpää toivoi, että juhlaohjelmasta välittyisi seuralle ominainen yhdessä tekemisen meininki.

–  Toivon, että kuuntelette myös esitysten taustalla soivan musiikin sanomaa, Kallionpää esitti.

Puheenjohtaja Anu Kallionpää toivon juhlaesitysten välittävän seuran meiningin juhlapuheita paremmin.

Puheenjohtaja Anu Kallionpää toivoi esitysten välittävän seuran meiningin juhlapuheita paremmin.

Naisenergiaa ja telinevoimistelua

BodyCombatin naisenergiaa.

BodyCombatin naisenergiaa.

Henry Mancinin Baby Elefant Walkin tahtiin saliin marssineet 3–80-vuotiaat tovolilaiset näyttivät kukin vuorollaan, että seuran riveistä löytyy niin notkeutta, sulokkuutta, yhteispeliä, taitoa, tanssin riemua, voimaa, spagaatteja, arabeskeja, kärrynpyöriä, kuperkeikkoja, lihan kuria, liikunnan ja esiintymisen iloa sekä ehdottomasti seuran perustamisvuosista alkaen jatkunutta naisenergiaa.

Yleisö pääsi muistelemaan takavuosien tanssityylejä.

Yleisö pääsi muistelemaan takavuosien tanssityylejä.

Johtokunnan jäsenten vetämän tanssityylit lähimuistista -osuuden aikana myös yleisö pääsi muistelemaan muun muassa twistin, tiputanssin, macarenan, ja parin vuoden takaisen korealaisen räppärin Psyn ja You Tuben megahitin Gangnam Stylen liikkeitä. Läpitanssituiksi tulivat myös kaikkien aikojen parhaimmat tanssikappaleet Michael Jacksonin Thrilleristä Kool and the Gangin Celebrationiin.

9-11-vuotiaiden joukkuevoimistelijoiden ryhmä Rosetat tulkitsi Frozene-lokuvan tunnusmusiikkiin tehtyä koreografiaa.

9-11-vuotiaiden joukkuevoimistelijoiden ryhmä Rosetat tulkitsi Frozene-lokuvan tunnusmusiikkiin tehtyä koreografiaa.

Kehärummusta katutanssiin       

Irmeli Ahosen kehärumpu tahditti menoa juhlan kunniaksi.

Irmeli Ahosen kehärumpu tahditti menoa juhlan kunniaksi.

Historiallisen katsauksen juhlaan toivat Irmeli Ahosen ladyt ja seniorit, jotka näyttivät esityksellään viime vuosisadan naisvoimistelun mallia kehärummun tahdissa. Pilke silmäkulmassa tietenkin, sillä vaikka ryhmäläisistä osa on jo ylittänyt 80-vuoden iän, ovat viikoittaiset ladyjen tunnit vankasti nykyaikaa.

Bailamos-ryhmän meno oli lennokasta.

Niina Ovaskaisen (vas.) vetämän Bailamos-ryhmän meno oli lennokasta.

Palan Espanjan aurinkoa arjen harmauteen toivat Niina Ovaskaisen Bailamos-ryhmäläiset, joiden lennokas burleskivaikutteinen show toi saliin sopivasti hurvittelua. Sitä rampapampam -astetta hullummaksi veivät Titta Torkelin ohjaamat zumbaajat. Asennetta peliin toi aikuisten lisäksi myös 11–14 -vuotiaiden street dance -ryhmä.

Katutanssissa kyse on myös asenteesta.

Katutanssissa kyse on myös asenteesta.

Joukkuevoimistelun 7–8-vuotiaat Prillat palauttivat yleisön rempseästä menosta taidokkaiden pörrötukkaisten luolaihmisten päivään, ja Katri Uolamon bailando I -ryhmäläiset julistivat tanssin riemua tulkitsemalla Pussycat Dollsien versiota intialaisen A.R. Rahmanin Slummien miljonääri -elokuvan tunnuskappaleesta Jai Ho (You are my Destiny).  Hindunkielinen Jai Ho kääntyy vapaasti suomennettuna fraasiin tulkoon voitto.

7-8-vuotiaiden joukkuevoimisteluryhmä Prillat.

7-8-vuotiaiden joukkuevoimisteluryhmä Prillat.

Intohimoisen ja kohtalomaisen kutsun esiintymiseen ovat kuulleet myös ToVoLin lippulaivaksi tituleeratun Luminous-ryhmän joukkuevoimistelijat, joiden ryhmä on koottu akaalaisista 14–16-vuotiaista tytöistä Hirsikankaan molemmin puolin.  Jenni Tuomisen ja Hanna Inhan valmentaman ryhmän jäsenistä osa on voimistellut mukana jo 6-vuotiaasta, ja tähtäin on korkealla. Valovoimaiset voimistelijat päättivät lauantaisen juhlan taiten ja tyylillä kuten 90-vuotiaan arvolle sopii.

Luminous-ryhmässä voimistelee sekä ToVoLin että Viialan Pyryn kasvatteja.

Luminous-ryhmässä voimistelee sekä ToVoLin että Viialan Pyryn kasvatteja.

BodyCombatissa
BodyCombatissa tulee hiki.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?