Kylmäkosken kirkon ovet avautuivat kiirastorstaina

Kylmäkosken kirkon ovet avautuivat jälleen kiirastorstaina.  Messuun saapui 152 ihmistä.
Kylmäkosken kirkon ovet avautuivat jälleen kiirastorstaina. Messuun saapui 152 ihmistä.

Kylmäkosken kirkon ovet avautuivat ensi kertaa kolmeen ja puoleen vuoteen kiirastorstaina. Vaikka Akaan seurakunnassa pidettiin iltakirkko samalla kellonlyömällä joka taajamassa, saapui Kylmäkosken messuun suntio Pasi Niemisen laskujen mukaan 152 ihmistä. Kirkon etummaiset penkit jäivät silti tyhjiksi, sillä vain muutama rippikoululainen uskaltautui istahtamaan eturiveille.

–  Ikkunan karmeja ei ole kyllä maalattu, kuiskasi joku kirkonkellojen ilmoittaessa toimituksen alkamista.

Liturgina toiminut kappalainen Riina Saastamoinen sai vaivoin käännettyä ilon kirkon avautumisesta kirkkovuoden hiljaisen viikon vaatimaan olotilaan.

–  Ilo ja kiitollisuus oikein pulppuavat minusta niin, että tekisi mieli laittaa tanssiksi, Saastamoinen aloitti historiallisen messun uudelta tuoksuvassa kirkossa.

Saarnastuoliin kiipesi vs. seurakuntapastori Jari Turunen, ja messussa puhui myös Akaan kirkkovaltuuston puheenjohtaja Juha Vuorinen. Messun muina avustajina toimivat kirkon remontin puolesta kansalaiskeräyksen alkuun panneet Kylmäkoski-seuran puheenjohtaja Erkki Salo, Auli Salo, Marja-Leena Seppälä ja Tuomo Toivonen.

Kirkon puolesta taistelleet Kylmäkoski-seuran Erkki Salo, Tuomo Toivonen, Auli Salo ja Marja-Leena Seppälä saivat toimia ensimmäisessä korjastussa kirkossa pidetyssä messussa avustajina.
Kirkon puolesta taistelleet Kylmäkoski-seuran Erkki Salo, Tuomo Toivonen, Auli Salo ja Marja-Leena Seppälä saivat toimia korjatun kirkon ensimmäisessä messussa avustajina.

Virsiä säestivät kanttori Marja Karhu sekä kirkkokuoro.

Kanttori Marja Karhun mukaan kirkon uruissa on vielä paljon korjattavaa.

–  Nyt ne humisevat aika lailla, mutta toivottavasti sekin asia saadaan kuntoon pian.

Vanhaa rippikirkkoa katsomaan

Syntyjään kylmäkoskelaiset sisarukset Sonja Koivula ja Erkki Väisänen puolisoineen lähtivät Lempäälästä ja Viialasta varta vasten remontoitua kirkkoa katsomaan. Samalla hoituivat kukat hautausmaalle.  Sonja Koivulaa arkkitehti Mikko Uotilan suunnittelemat muutokset miellyttivät.

–  Nuo alttarin viereiset sivuikkunat olivat viimeksi suljettuina.  Paremmat ne ovat avattuina, Koivula tarkasteli vanhaa rippikirkkoaan.

Myös lähetystöneuvos ja homekirkosta kulttuurikirkoksi -työryhmän puheenjohtaja Ilari Rantakari oli tyytyväinen remontin valmistumiseen.

– Kylmäkoskella käydessä kirkossa käyminen on kuulunut niin sanotusti ohjelmaan. Seuraavaksi olisi hienoa, jos saisimme tänne kunnon tuolit noiden penkkien tilalle, Ilari Rantakari suunnitteli messun päätyttyä.

Piispa vihkii toukokuussa

Vuonna 1900 rakennettu Kylmäkosken kirkko asetettiin käyttökieltoon kosteusvaurioiden vuoksi tammikuussa vuonna 2011. Vuonna 2012 alkaneessa remontissa korjattiin kirkon katto sekä korjattiin sisätilojen kosteusvaurioita. Akaan seurakunta on maksanut kaiken kaikkiaan noin 800 000 euroa maksaneesta peruskorjauksesta noin puolet. Loppu on tullut kirkkohallitukselta ja yli 60 000 euroa Kylmäkoski-seuran kansalaiskeräyksestä.

Kylmäkosken kirkko vihitään virallisesti käyttöönsä sunnuntaina 25. toukokuuta. Vihkimismessun toimittaa Tampereen hiippakunnan piispa Matti Repo.

Ehtoollismessu oli Kylmäkosken kirkon ensimmäinen tilaisuus liki neljään vuoteen.
Ehtoollismessu oli Kylmäkosken kirkon ensimmäinen tilaisuus liki neljään vuoteen.

 

Anneli (vas.) ja Erkki Väisänen Lempäälästä ja Matti ja Sonja Koivula Viialasta halusivat nähdä, miltä korjattu kirkko näyttää.
Anneli (vas.) ja Erkki Väisänen Viialasta ja Matti ja Sonja Koivula Lempäälästä halusivat nähdä, miltä korjattu kirkko näyttää.

SONY DSCSONY DSC