Martti Miikkulainen jatkaa puheenjohtajana

Pirkan Helmi laajenee Pälkäneelle

 

Martti Mikkulainen johtaa Pirkan Helmeä.

Martti Mikkulainen toimii Pirkan Helmi -yhdistyksen puheenjohtajana.

Leader-ryhmä Pirkan Helmen perustamisesta tulee kuluneeksi toukokuussa 15 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi vuosikokouksen yhteydessä muistettiin maaseudun kehittäjien pronssisella ansiomerkillä Pirkan Helmen luottamus- ja toimihenkilötehtävissä ansioituneita henkilöitä. Ansiomerkin saivat Marjo Huiko, Päivi Muhonen, Anja Peräkääly, Irene Suhonen ja Eliisa Vesisenaho, joista kukin on ollut mukana Etelä-Pirkanmaan maaseudun kehittämistoiminnassa omalla merkittävällä panoksellaan yli kuusi vuotta.

Varsinaisessa vuosikokouksessa käsiteltiin muun muassa sääntömuutos, jonka hyväksymisen myötä yhdistyksen toimialue laajeni kattamaan Akaan, Urjalan ja Valkeakosken lisäksi Pälkäneen.

Hallitus muodostettiin Leader-toiminnalle tuttua kolmikantamallia soveltaen siten, että hallitusjäsenistä kolmasosa edustaa yhdistyksen toimialueen kuntia, kolmasosa yhdistyksiä ja kolmasosa asukkaita. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Martti Miikkulainen Akaasta. Muut hallituksen jäsenet ovat aina seuraavaan vuosikokoukseen asti Heikki Knuutila kuntaedustaja, Akaa, Jorma Kytölä, yhdistysedustaja, Valkeakoski, Ismo Lumpiola, asukasedustaja, Akaa

Hannu Maijala, kuntaedustaja, Urjala, Anja Peräkääly, kuntaedustaja, Valkeakoski, Pauliina Pirkkanen; asukasedustaja, Valkeakoski, Piia Salmi, yhdistysedustaja, Pälkäne, Olavi Seppälä, kuntaedustaja, Pälkäne, Natja TiirikkalaToivonen, yhdistysedustaja, Urjala, Pasi Tuominen, yhdistysedustaja, Akaa, Johanna Vesakoski, asukasedustaja, Urjala, Helinä Vuorenmaa, asukasedustaja, Pälkäne. Lisäksi hallitukseen valittiin kolme varajäsentä Matti Pitkänen, asukasedustaja, Pälkäne, Heidi Rytky, kuntaedustaja, Urjala, Tiina Ryyppö, yhdistysedustaja, Akaa.

Pirkan Helmen vuosikokous pidettiin 10.4. Kelhin juhlatalolla Valkeakosken Sääksmäellä.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?