Kylmäkoski-kuvat ja kirjallinen materiaali nettiin

Kylmäkoski-Seura päätti vuosikokouksessaan siirtää Kylmäkosken kunnan juhlarahan käyttösuunnitelman syksyyn. Kaksi vuotta kestänyt Kylmäkosken kirkon korjauskeräys puolestaan päättyi helmikuun alussa ja varat odottavat tilillä sitä, että Akaan seurakunta osoittaa seuralle laskuja maksettavaksi.

Toimintasuunnitelmaan hyväksyttiin seuran pääasiallisesti Kylmäkosken kirjastossa säilytettävänä olevien valokuvien ja kirjallisen materiaalin digitoiminen seuran kotisivuille. Tarkoitukseen on anottu rahaa Pirkan Helmeltä. Seura järjestää myös perinteisen Kuuman kiven heiton vanhalla myllyllä.

Vuosikokouksessa valittiin hallituksen erovuoroiset jäsenet uudelleen, joten hallituksessa jatkavat Erkki Salo, Marja Seppälä, Risto Puhakka, Anu Kantala, Kari Maijala, Elise Puranen, Simo Seppälä, Marja Seppälä, Tuomo Toivonen, Arto Välimäki ja Seija Vuori. Kylmäkoski-Seuralla on 70 jäsentä.

Kokouksen jälkeen kuultiin toiminnanjohtaja Heikki Konsalan esitys Pirkan Helmen toiminnasta.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?